1. Какво представлява аналната фисура?
По същество аналната фисура представлява увреждане, нарушение на целостта на лигавицата на ануса. (линеарна язва/цепковидна рана на лигавицата по дължината на аналния канал, чиито размери варират). Боледуват еднакво и мъжете, и жените. Аналната фисура е най-честата причина за кървене от ануса при деца.
2. Какви са причините за поява на анална фисура при деца?
Най-често засиленото разтягане и разкъсване на лигавицата при децата, се дължи на твърдите фекалии(запек). Макар и по-рядко срещано може да се дължи на многократните диарични .
Други изключително рядко срещани причини за фисура в детска възраст à наличие на хронични заболявания по хода на стомашно-чревния тракт, като например болест на Crohn, улцерозен колит и други, чужди тела, полов контакт/посегателство.
Като разположение най-често се засяга задната стена на аналната лигавица предвид това, че там тя е най-тънка и ранима / с най-малка резистентност/ (задна комисура).
3. Какви са симптомите насочващи в голям процент за анална фисура?
Острата анална фисура протича със силна болка по време и след дефекация. Има парещ/“щипещ“ характер и продължава с часове след дефекацията, поради спазъм на сфинктера. В раната се оголват нервни окончания, които силно болят – на това се дължи и спазъма на аналния сфинктер. Фисурата не зараства, защото свитият мускул затруднява кръвоснабдяването на аналната лигавица. Интензитетът на болката не зависи от големината на фисурата и понякога по-малката фисура е по-болезнена.
à Вторият често срещан симптом е кървенето. Наблюдава се след дефекация, като кръвта обикновено е оскъдна, яркочервена, без наличие на съсиреци. Може да се визуализира и единствено по тоалетната хартия.
4. Кога острата анална фисура се превръща в хронична?
След седмици до месеци нелекуваната, острата фисура хроницифира, ръбовете задебеляват, а в дъното се виждат белезникави диагонални фибри на аналния сфинктер. В аналния край на фисурата( външния край) разраства съединителна тъкан под формата на псевдопапилом. Наличието на псевдопапилом/ кожна папила в областта на аналния сфинктер говори за хронифициране на процеса.
Неблагоприятния „порочен кръг“, наблюдаван при аналната фисура, много лесно довежда до хронифициране
на процеса.
Спазъмът на сфинктера (несъзнателен) е благоприятстващ фактор за запек. Отделно болката се засилва от дефекацията и болните съзнателно я потискат ходенето до тоалетна.
5. Как се поставя диагнозата?
Основно за поставяне на диагнозата е внимателното проктологично изследване. Необходимо е разгъване на глутеалната област, което невинаги се удава, поради силната болка. За поставяне на диагнозата най-често не е необходимо поставяне на апарат в ануса, но понякога, предвид спазъма на сфинктерната мускулатура, е наложително оглед под анестезия с аноскоп.
6. Какви са видовете терапевтични подходи?
Както при доста болести, така и тук лечение може да бъде разделено на консервативно и оперативно. Най-напред се пристъпва към консервативното лечение, което е многокомпонентно.
1. На първо място са общите мерки за лечение на анална фисура.
Препоръчва се:
à Подобряване на хранителния режим: повишаване консумацията на пресни, сезонни зеленчуци и плодове, ядки, бобови култури, поради високото съдържание на фибри (предотвратяват появата на запек, омекотяват изхожданията), но също и високо съдържание на антиоксиданти и субстанции с натурален, естествен противовъзпалителен ефект, подпомагащи заздравяването на нарушената цялост по хода на аналния канал.
à Прием на достатъчно течности: повишеният прием на течности подпомага изхожданията, предотвратява появата на констипация, подобрява процесите на храносмилане като цяло, улеснява отстраняването на натрупаните токсини в тялото
à Подходяща физическа активност: редовната, съобразената с възрастта и здравословния статус физическа активност поддържа тонуса на цялото тяло, като доказано предпазва от появата на запек, подобрява храносмилането и намалява риска от задръжка на течности
à Поддържане на добра хигиена: за ускоряване на възстановяването и намаляване риска от проникването на патогенния агенти се препоръчва спазването на висока лична хигиена, което включва редовно измиване на областта след дефекация, избягване на груби и резки движения в областта при употребата на тоалетна хартия, използване на подходящо бельо (за предпочитане памучно, достатъчно свободно), поддържане на областта чиста и суха
2. Второ място се заема от баните с топла вода/ престой в топла вода/ бани с тетра, особено след дефекация, за период от ~ 10мин. Топлата вода оказва благоприятно действие върху целия организъм. При престой за период от 5-10 минути се подобрява значително кръвообращението в региона, а това от своя страна довежда до ускорена регенерация на лигавицата. Тетрата(смрадлика) е известна със своите противовъзпалителни и антисептични свойства.
Препоръчителния период за осъществяване на тези бани е 7 дни (дори при настъпване на облекчение след втория консервативен ден)3.Медикаментозно лечение – Съществуват богата гама от кремове и супозитории, които спомагат за възстановяването на острата анална фисура.(Минимален период за лечение е 10 дни)
Хирургично лечение
Хирургично лечение е необходимо при липсата на ефект от приложените медикаментозни, алтернативни и общи мерки за подобряване състоянието на пациента.
Хирургичното лечение е метод на избор и при тежко протичащо заболяване с хроничен ход и давност на проявите, надвишаваща четири седмици.
Лечението се осъществява в специализирано заведение след хоспитализиране на пациента и съответната предоперативна подготовка и грижа за болния (диета, при необходимост прием на лекарства, при нужда очистителни клизми или медикаменти с подобна цел(манитол,фортранс,дуфалак). Болничният престой е средно 2 дни.
Операцията се извършва под обща анестезия (пациентът не чувства нищо и няма спомен от интервенцията).Хирургичното лечение обикновено води до добри резултати при висок процент от пациентите (по данни от различни проучвания при над две трети от пациентите е налице трайно подобрение и ремисия). В детска възраст основни методи за хирургично лечение са – извършване на дилатация на фисурата; екцизия на фисурата и прошиване.
Своевременното лечение на анална фисура води до отстраняване на проблема в зародиш, като обикновено това се осъществява с медикаменти и не е необходимо провеждането на хирургично лечение и свързаните с него рискове.