Слабинните хернии са най-честите хернии в детската възраст. Среща се по-често у деца, отколкото при възрастни, най-често в първата година на живота. Среща се 3-4 пъти по-често при момчета, по-често в дясно и в около 20-30% е двустранна.
- Какво представлява слабинната херния при децата и как се получава?
Вродената ингвинална (слабинна) херния при децата е свързана основно със смущения във вътреутробното „слизане“ на тестиса от мястото, където се развива до нормалната му позиция. „Каналът“, по който тестиса извършва движението си остава незатворен и това позволява навлизането на коремни органи. Придобити слабинни хернии при децата са изключително редки.
- Какви са симптомите на инвиналната (слабинна) херния?
Наблюдава се различна по размери подутина, която се позиционира в областта на слабинния канал и/или в скротума. Обикновено се проявява най-демонстративно в изправено положение на детето или при надуване, плач или кашлица. Обичайно няма болки или дискомфорт, освен в случаите с много голяма подутина, когато може да има оплакване от тежест в съответната половина на скротума.
- Как се диагностицира слабинната херния при деца?
За поставяне на диагнозата слабиина херния обикновено е достатъчен преглед от специалист. В някои случаи се налага извършване на ехография за отдиференциране от други заболявания в тази област, напр. хидроцеле, фуникулоцеле.
- Възможни ли са усложнения на слабинната херния?
Най-често наблюдаваните усложнения са акретиране (срастване) на хернията и заклещване (инкарцерация) на хернията. При акретиране не хернията става невъзможно връщането на постъпилите органи в коремната кухина, но без да са заклещени. Обикновено не води до поява болка или други значителни симптоми, възможно е чувство на тежест.
Заклещването (инкарцерацията) се развива драматично и е спешно състояние, което изисва навременна лекарска намеса. Детето обикновено става неспокойно, отказва храна и сън. Подутината на хернията става твърда, болезнена и започва да се зачервява, в последствие да става ливидна. Коремчето на детето започва да се подува, появява се и повръщане. Възможно е репониране (наместване) на заклещената херния, което трябва да се извърши от опитен специалист и в най-кратки срокове.
- Какво е лечението на слабинната херния?
Лечението е оперативно. Обичайно намесата се извършва след шест месечна възраст. Ако са налице усложнения като неколкократни заклещвания, се пристъпва към операция и преди тази възраст.
При момиченца е възможно в хернията да навлезе яйчник. Поради високия риск от заклещване на последния и нарушаване на функцията му, откриването му в херниалния сак се счита за индикация за оперативно лечение в най-кратки срокове.