Въведение
- Задържаният тестис (ретенция на тестиса, крипторхидизъм) е състояние, при което тестиса не се открива на обичайно място в скроталната торбичка.
- Състоянието се наблюдава често, като при новороденото се среща при около 1 на 25 момчета. Обичайно, тестисът завършва своето спускане в скроталната торбичка до 3-6 месечна възраст, при което не се налага оперативно лечение.
- При около 1 на 100 момчета тестисът не се открива в скроталната торбичка след 6-тия месец, като спускането след 6-тия месец е слабо вероятно. В тези случаи детето е показано за лечение.
Рискови фактори
- Недоносеност (родени преди 37 гестационна седмица);
- Ниско тегло при раждането ( <2500г.);
- Възраст на родителите над 40 години;
- Тютюнопушене по време на бременността и други.
Защо липсата на тестис в скроталната торбичка е проблем?
- За осигуряване на нормално развитие и функция е необходимо тестисите да са с 2-8 градуса по-ниска температура от телесната. Именно заради това те се разполагат в скротума, където тези условия са налице.
- При задържаните тестиси температурата се доближава до телесната, което възпрепятства развитието и функцията на тестиса. Основните проблеми, до които води задържаният тестис са безплодие и повишен риск от рак на тестиса.
Кога да посетим лекар?
- Най-често диагнозата се поставя скоро след раждането при извършването на профилактичните прегледи. Проследяването се извършва от личния лекар, а при липса на тестис в скроталната торбичка след 6-ти месец е препоръчително извършването на преглед от специалист по детска хирургия.
Какво е лечението на задържания тестис?
- Лечението е единствено оперативно. Операцията се нарича орхидопексия и представлява смъкване и фиксиране на тестиса на обичайното му място. Тя се извършва под обща анестезия.
Опасна ли е общата анестезия при децата?
- По литературни данни леталния изход следствие на общата анестезия в детската възраст при здрави деца се оценява на 1:250,000 до 1:300,000. Статистически е оценено, че рискът от смърт следствие на пътен инцидент по пътя за болницата е многократно по-голям!
Възстановителен период
- Възстановителният период при децата протича по-леко в сравнение с възрастните. Следоперативната болка е сведена до минимум, а физическата активност не е ограничена.
- 3-4 седмици след изписването е препоръчително извършването на контролен преглед. 6 месеца след операцията е препоръчително да се извърши оценка на позицията на тестиса.