Какво представлява фимозата?
- Фимозата е стеснение на кожата, покриваща главичката на члена, което не позволява на главичката на половия член да се разкрие напълно. Обикновено е вродена, но може да бъде и резултат от инфекция.
- Физиологичната фимоза се среща при 90% от новородените момчета и предствлява слепване на препуциума към главчката на пениса и не пречи на уринирането. В периода около 1 годишна възраст родителите започват постепенно да придръпват препуциума назад, за да го отлепят от главичката на пениса. Това е най-удачно да се случва по време на баня.
- При невъзможност за връщане на недостатъчно разширения препуциум в изходно положение се получава болезнен оток на главичката на пениса и самия препуциум. Това състояние се нарича парафимоза и налага спешно лечение от специалист.
От какво се причинява фимозата и какви са симптомите?
- Вродената фимоза се среща при 2 – 4% от момчетата и предствалява наличие на фиброзен пръстен на препуциума, непозволяващ придърпването му зад главичката на пениса. В някои случаи насилственото забелване преди 1-годишна възраст води до склеротични деформации на препуциума и хронично възпаление, в резултат на което се развива патолгична фимоза. Това води до проблеми с уринирането и развитие на инфенции.
- Патологична фимоза, като резултат от повтарящи се инфекциозни заболявания като баланит, е свързана с недостатъчно внимание към личната хигиена. Бактериите започват да се размножават под крайната кожа, покриваща главичката на члена. Нежните тъкани се подлагат на постоянно повтарящ се процес на частично оздравяване и възпаление на инфекцията, което води до разрастване на тъканта, уплътняване, загрубяване и загуба на еластичност. Загрубелите тъкани притискат главичката на члена като пристягат инфектираната кожа и крайната кожа около нея. В същото време здравите тъкани в съседство също се заразяват. По такъв начин заразеният участък се разширява.
Как се лекува фимозата?
- При тези две състояние се пристъпва към оперативно лечение, което се извършва под обща анестезия. По преценка на специалиста се пристъпва към надсичане на фимозния пръстен с напречно зашиване или към циркумцизия (обрязване).
За извършването на оперативната интервенция в планов порядък е необходимо детето да е здраво, да не е боледувало поне 10-14 дни преди хоспитализацията.